Haber

Windows 10 KB5006670 Güncellemesi Ağ Yazdırma Sorununa Neden Oluyor

Yeni güncellemeler ile windows kullanıcılarına farklı bir deneyim sunmak isteyen Windows Ekim ayında yayınladığı KB5006670 Güvenlik güncelleştirmesi ile birçok kişinin ağ üzerindeki yazıcıya yazdırma hataları ile karşılaşması ile beraber çözüm yolu aramaya başladı.

Ekim ayında yayınlanan Windows 10 güncellemeleri arasında, kullanıcı oldukça fazla üzen KB5006670 güncellemesinin ardından birçok bilgisayarın ağdaki yazıcıya yazdırma sorunu yaşaması ile beraber, çözüm yolları hakkında araştırma yapmaya karar verdik.

Windows 10 kullanıcıları, KB5006670 güncellemesi yükledikten sonra geniş ölçekli ağ üzeriden yazdırma sorunları yaşadıklarını belirtmeye başladı.

Microsoft tarafından güvenlik açıklarını düzeltmek için Ekim 2021 Salı yaması kapsamında windows tarafından KB5006670 güncellemesini yüklediğinden beri, kullanıcılar ağ yazdırma sunucularına yazdıramadıklarını ve bazı kullanıcıların yazdırmaya çalışırken 0x00000709 veya ‘ Öğe bulunamadı hataları aldığını bildiriyor.

KB5006670 ağdan yazdırma sorunları nasıl düzeltilir?

Yöntem 1 : KB5006670 güncelleştirmesini kaldırın

En yaygın öneri, yükseltilmiş bir komut isteminde aşağıdaki komut kullanılarak yapılabilen KB5006670 güncellemesini kaldırmaktır.

Cmd komutunu yazdıktan sonra yönetici olarak başlatın ev alt kısımda yer alan kodu kopyalayın. Güncelleme numarasına göre kaldırma işlemini yapabilirsiniz.

wusa /uninstall /kb:5006670

Bununla birlikte güncellemenin kaldırılması aktif olarak yararlanılan 74 güvenlik açığı için güvenlik düzeltmelerini kaldırılacağı unutulmamalıdır.

Yöntem 2: C:\Windows\System32\Win32spl.dll’yi değiştirin

Win32spl.dll DLL dosyasını Eylül 2021 güncellemelerindeki sürümle değiştirmek.

Yöntem 3: Yazdırma sunucularında yazıcı kuyruklarını yeniden oluşturma

Bazı kullanıcılar yazıcılarını yazdırma sunucusundan kaldırıp yeniden yüklemenin sorunlarını çözdüğünü bildirdi. Yazıcıyı kaldırdığınızda ve yönetici olarak yeniden yüklediğinizde, kuyruklar yeniden oluşturulacak ve potansiyel olarak yazdırmanın yeniden çalışmasına olanak tanıyacaktır.

Yöntem 4: CopyFiles özelliğini yeniden etkinleştirin

Son olarak bazı HP yazıcı sürücüleri Microsoft’un Eylül ayında varsayılan olarak devre dışı bıraktığı CopyFiles özelliğine ihtiyaç duyuyor.

Bu özelliğe hala ihtiyaç duyan kullanıcılar için Microsoft, tekrar etkinleştirmenize izin veren Grup İlkesi sundu.

HKLM\Software\Policies\Microsoft\Windows NT\Printers isimli anahtar CopyFilesPolicy . ‘1’ olarak ayarlandığında CopyFiles yeniden etkinleştirilecektir.

Güncellemeyi kaldırmanız yalnızca geçici olarak sorununuzu çözecektir. Diğer günlerde güncelleme otomatik olarak yüklenecek ve kaldırılamayacaktır. Güncellemeler ile birçok ağdaki yazıcının yazdırma sorunları yaşadığı çeşitli forumlarda paylaşıldı. Sistem Geri yükleme yapılarak farklı bir tarihe gitmenizde çözüm olmayacaktır. Windows tarafından zorunlu yüklenen güvenlik güncelleştirmesidir.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı