Kablosuz Yazıcı Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber, Yeni yazıcıların birçoğunda Wifi özelliği bulunması telefon,tablet ve Wifi bağlantısı ile kolay bir şekilde yazdırma işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Wifi özelliği bulunan yazıcıların kablolu ağdan yazdırma işlemlerinden daha verimli olduğunu belirtelim. Yeni yazıcılarda kurulum esnasında otomatik bağlanma seçenekleri mevcut olduğundan kolay bir şekilde kurulum yapabilirsiniz. Android ve İOS işletim sistemine sahip cihazlar ile kablosuz yazdırma işlemlerinizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz için yazıcı modeline göre bazı ayarlar yapmanız gerekebilir.

Yazıcıyı direk bilgisayarınıza veya wifi ağı üzerine kurabilirsiniz. Wifi ağının kurulacak alanda verimli bir şekilde çalışması gerekir. Bağlantı kalitesi düşmesi durumunda yazıcı yazdırma işlemlerini daha geç algılayacaktır.

Yazıcı Wifi Ayarları Nasıl Yapılır ?

Genelde yazıcının içerisinden kurulum Cd’si ve gerekli olan driverler mevcuttur. Yazıcı üzerinden Wifi ağını bulma işleminde kullanabileceğiniz tuş yardımı ile kolay bir şekilde kurulum işleminizi yapabilirsiniz. Bazı modellerde USB bağlantısı sonrası wifi ayarlarını açmanız gerekebilir.

Kolay bir şekilde yazıcıyı USB ile bilgisayara bağlayın, ardından sürücü driverlerinin olduğu CD’yi takın ve kurulum esnasında Wifi seçeneğini seçin.

Bilgisayarınız Windows 7 ve üstü bir işletim sistemine sahipse, ilk olarak bilgisayar kapat kısmının üstünde yazan ayarlar kısmına tıklayın ve ardından üst kısımda yer alan ekran kısmından “Cihazlar” alanına giriş yapın.

Yazıcıyı USB ile bağladıktan sonra açma / kapama tuşunun açık olduğuna dikkat edin ve üst kısımda resimde yer alan cihazın ad ve özelliklerini görebilirsiniz. Yazıcının üzerine tıklayın ve Cihaz ekle kısmına basınız.

Bu işlemi manuel ve CD ile yapmak için USB bağlantısını bağlayın, zaten bilgisayar USB bağlantısı olduğunda bir uyarı verecektir. Daha sonra CD içerisinde “Setup” dosyasına sağ tıklayın ve yönetici olarak başlatın. Kurulum esnasında gerekli ayar ve yüklemeleri türkçe arayüzünden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

HP YAZICI KABLOSUZ YAZDIRMA AYARLARI NASIL YAPILIR ?

Yeni üretilen Hp marka yazıcıların büyük bir kısmında ağ adı ve parolasını girmeden yazıcınızı otomatik bağlamanız mümkün olacaktır.  Yazıcı kurulum esnasında  “Ağ (Ethernet/Kablosuz)” bağlantı türünü ve  “Evet, kablosuz ayarlarımı yazıcıya gönder (önerilen)” seçeneklerini seçin.  Bu işlemin geçerli olması için bazı koşulları sağlaması gerekecektir.

  • Windows işletim sistemine sahip, Bilgisayarınızda en az Windows vista veya daha yüksek sürümler olması gerekir.
  • Macbook serisi bilgisayarlarda Mac OS X 10.5  ve daha üst sürümler kurulu olması gerekir.
  • Bilgisayar ağ hızı 2.4 GHz üstünde  olmalıdır.  Hp yazıcılar 5.0 GHz ağlar ile uyumlu olmadığından kurulum gerçekleşmeyecektir.
  • Kurulum yapacağınız bilgisayar Statik IP kullanmaması gerekir.
  • Yazıcınız 2 saatten fazla açık ve herhangi bir kurulum işlemi yapılmamışsa,  Denetim Masası – “Ağ Ayarlarını Sıfırla” – Ağ Varsayılan Ayarlarını Geri Yükle” seçeneğini seçerek modu sıfırlayabilirsiniz.

Android ve İOS Wifi Yazıcı Ayarları Nasıl Yapılır ?

Genelde güvenilir bir marka yazıcı aldıysanız (Hp,Samsung,Canon vb.) uygulamalar kısmından modele göre uygulamayı indirin ve kurun. Uygulama yüklendikten sonra kablosuz yazıcı ara seçeneğinden yazıcıyı kolay bir şekilde bularak yazdırma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Telefon ve Tabletten yazıcı tanımlama işlemi İOS ve android sistemlerde aynıdır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı