İnternetSeo

Google Botları Nasıl Çalışır ?

En çok kullanılan arama motorları başında gelen Google, bünyesinde barındırdığı milyonlarca site arasından, kullanıcının arama sonuçlarına göre sıralama yapmaktadır.

Özellikle Seo ile ilgilenen kişilerin yeni içeriklerinin ardından hızlı bir şekilde google’de listelenmesini isterler. Bunun için google botun siteyi ziyaret etmesi gerekmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ve beraberinde ortaya çıkan spam sitelerin devamlı olarak Google gibi getir seçeneği ile indexlerini hızlı bir şekilde aldırmaları için öncelikle site içeriğinin güncel olması ve okuyucuya hitap etmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya’nın Önemi

Milyonlarca kişinin kullandığı Google,Facebook ve Twitter gibi benzeri sosyal medya sitelerinden yapılan paylaşımlar daha hızlı bir şekilde index almaktadır. Tabi sosyal medyadan paylaşma ile olay bitmiyor. Ziyaretçilerin sayfanızı ziyaret etmesi gerekmektedir. Sağlam bir sosyal medya ağına sahip olmak için resim ve içeriklerinizde kullanıcının dikkatini çekecek şekilde hareket etmeniz gerekecektir.

Sosyal Medya ve Google Bot İlişkisi

İlk çıktığı zamanlarda oldukça çok tercih edilen Sosyal Plingg siteleri günümüzde siteye yarardan çok, birden fazla çıkış olduğu için zarar vermektedir. Zaten bu siteleri analiz ettiğinizde spam puanlarının yüksek olduğunu görmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Google Botları Siteyi Nasıl Tarar ?

Öncelikle google gibi düşünmek ve kullanıcının istediği bilgiyi vermeniz sitenizin devamlı botlar tarafından ziyaret edilmesini sağlayacaktır. Google botlarının siteyi ziyaret etmesi sitenin kalitesine göre değişmektedir. Tamamen hayal ürünü ve spam amaçlı sitelerin google bot tarafından da ziyaret edilmesi zorlaşacaktır.

Google bot‘un sitenizi ne zaman ziyaret ettiğini öğrenmek için google arama motoruna alt kısımdaki gibi arama yapabilirsiniz.

cache:http://www.sitenizinlinki.com

Eğer siteniz google tarafından cezalı siteler arasında yer alıyorsa, google bot’un uğrama sıklığı azalacaktır. Bunun için daha önce yayınladığımız Google Penguien cezasından kurtulma makalemizi okuyabilirsiniz.

Kopya içeriğe sahip sitelerin index hızıda oldukça düşük olacağından google bot’un ziyaret etmeside zorlaşacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı