Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür ?

Yüksek Boyutlarda bulunan fotoğraflarınızı kalite kaybı olmadan, kolaylıkla nasıl küçültmeniz gerektiği konusunda ipucu ve resimli yöntemler hakkında ayrıntılar yer almaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber her alanda rahatlıkla kullandığımız telefon, fotoğraf makinesi ve tablet gibi ürünler ile fotoğraf çekimi yaptıktan sonra bunu bilgisayar ortamına attığınızda boyutlarının yüksek olduğunu görebilirsiniz. Özellikle web sitesine bu resimleri direk yüklediğiniz taktirde yavaşlama ve fotoğrafların daha geç açtığını görebilirsiniz.

Windows ile beraber tüm bilgisayarlarda yer alan “Paint” resim düzenleme programı ile kolay bir şekilde resimlerinizin boyutlarını düşürebilirsiniz. MS Paint çizim ve düzenleme konusunda ihtiyaçlarınızı en kolay şekilde karşılayacak bir programdır.

Paint ile Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır ?

Windows arama kısmından Paint olarak aratarak, programa ulaşabilirsiniz. Program açılış esnasında alt kısımdaki resimde olduğu gibi “Dosya” ve ardından “Aç” kısmına tıklıyoruz.

Üst kısımda yer alan sekmeler kısmından “Giriş” kısmına tıklayın ve bu kısımdan “Yeniden Boyutlandır” kısmına tıklayınız.

Açılan pencereden “Piksel” seçeneğine giriş yapın. “En boy oranını koru” kutucuğunun işaretli olmasına dikkat edin. Bu seçenek işaretli değilse, fotoğraf görüntü kalitesinde bozulmalara meydana gelebilir. Piksel değerlerini düşürdükten sonra “Tamam” tuşuna basarak işlemi tamamlayın.

Üst kısımdaki işlemlerin ardından “Dosya > Farklı Kaydet  > JPEG resmi” seçeneğini seçin ve fotoğrafınızın küçültülmüş halini kaydedin.

Online Resim boyutu küçültme

Fotoğraf çekme özelliği bulunan cihazlardan çektiğiniz fotoğrafları bilgisayar ortamına veya internet ortamına yüklediğinizde daha fazla yer kapladığını fark edebilirsiniz. Özellikle sitenin yavaş açılmasında önemli bir rol oynayan resim boyutlarını en iyi şekilde optimize etmek için online olarak hizmet veren web sitelerinden yararlanmanızda fayda var. Resimlerin boyutları MB olduğunda web sitelerine yüklenme hızı oldukça ağırlaşacağından görüntü kalitesini bozmadan en şekilde küçültmek için http://optimizilla.com sitesinden faydalanabilirsiniz.

Online Resim Boyutu Nasıl Küçültülür ?

İlk olarak siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza alt kısımda resimde yer alan ekran gelecek.

Boyutunu küçültmek istediğiniz resimleri mause ile bir kere tık yaparak tutun ve üst kısımdaki alana bırakın. Yükleme sonrası işlem otomatik olarak başlıyor. Resimler tekrar boyutlandırıldıktan sonra HEPSİNİ indir seçeneği ile resimleri indirebilirsiniz. Resim isimlerinin sonuna -min seçeneği ekleniyor. Boyutlarını kontrol ettiğinizde web sitesinize uygun olduğunu fark edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı