Nasıl Yapılır ?

Akıllı TV’lerde Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır

Teknolojinin gelişmesi ile beraber akıllı televizyonlarda ortaya çıkan açıklar ile beraber gizlilik ayarlarınızı farklı model ve özelliklere sahip TV'lerde yapmanız gerekio

Samsung Akıllı TV’lerde Gizlilik Ayarı

Belki hatırlayanlarınız vardır ; 2015 yılında Samsung’un tüketicilerine sunduğu kullanım koşulları bir hayli tartışılmıştı. Bu koşulların arasında yer alan maddelerden birinde şu uyarılar geçiyor: “Konuştuğunuz sözcükler içerisinde kişisel ya da diğer hassas bilgiler de varsa, bu bilgiler ele geçirilen ve üçüncü bir tarafa aktarılan veriler arasında olabilir”. Bu karışık gözüken madde, Samsung’un gizlilik politikalarıyla alakalı birçok tartışmanın sebebi olmuştu. Kullanıcı şartlarında Samsung, ses algılama özelliklerinin her zaman açık olabileceğini belirtiyor.

Çoğu Samsung marka akıllı televizyonlarda sesli komutları kullanmadan önce bir mikrofon düğmesine basmanız gerekmekte. Ses tanıma özelliği (Hi TV) olan PN60F8500 gibi modeller, dâhili bir mikrofon ve kamera ile ortam ses ve görüntülerini alabiliyor. Samsung marka televizyon kullanıyorsanız, ses kaydını kapatmanın çeşitli yolları bulunmakta. Televizyonunuz yeni bir model ise Ana Ekran > Ayarlar > Sistem > Gelişmiş Ayarlar > Sesli Etkileşim’e gidin ve seçeneği kapalı duruma getirin. Daha eski televizyonlarda ise Ayarlar > Akıllı Özellikleri Seç > Ses Tanıma > Kapat şeklinde bir yol izleyebilirsiniz. Televizyonunuzda kullandığınız dil ve güncellemelere göre bu kelimelerde farklılıklar olağandır tabi. Eğer kelime farklılıkları varsa mantık yürüterek bu yöntemler ile ayarlarlarınızı yapabilirsiniz.

Aynı zamanda Ayarlar > Destek > Hükümler ve Politikalar (kullanım şartları) kısmına gidebilir ve Bilgi ve Hizmetleri Görüntüleme, Ses Tanıma Servisleri, Ses Tanıma ve Gizlilik Bildirimleri ile alakalı politikalara dair “Katılmıyorum” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Akıllı televizyonunuz, Samsung hesabınızı doğrulayabilmek adına el hareket kontrolü ya da yüz tanıma özelliği sunuyorsa, Samsung Hesap Ayarları menüsünden bu özelliği kapatabilir, içinizin rahat etmesi adına kameranın üzerini bir bant ile kapatabilirsiniz. Kulağınıza her ne kadar paranoyakça gelse de insan evladıyız, içimiz rahatlayacaktır elbet.

Samsung marka akıllı televizyonlarda bulunan Weeping Angel adındaki uygulama, televizyonun sahte bir kapalı moda girmesi için tasarlanmış yazılım diyebiliriz. WikiLeaks’in iddiasına göre Weeping Angel saldırıları, bilhassa 2012 ve 2013 yılları arasında üretilen UNF model ismi ve 1111, 1112, 1116 model kodlarıyla satışa sunulan televizyon modellerini etkilemekte. Saldırı esnasında televizyon üzerindeki gösterge ışıklarının çoğu kapalı olmasına rağmen televizyonun arkasındaki LED ışığın yanık kaldığı söyleniyor.

Bu teoriye göre velev ki Samsung’un tüm koşullarını kabul edip televizyonu kullanıyoruz diyelim. %100 ihtimalle cihazı kullanma alışkanlığımız ve özel hayatımız takip altında. Aynı iddiayı savunan kaynaklar, en mantıklı çözümün akıllı televizyonların internet bağlantısını kesmek olduğunu belirtiyor. Tabi bu durumda da binlerce lira fark ödeyerek satın aldığımız akıllı televizyonların aklından feragat etmiş oluyoruz.

Belirtmekte fayda var; Samsung ve diğer tüm dijital hizmet veren firmalar, cihazları ve platformları kullanma alışkanlıklarımızı izleyerek verilerimizi takip edebilir, bu veriler ile bize daha alakalı reklamlar sunabilmek adına reklamverenlere hedefli pazarlama seçenekleri sunabilir. Eğer bu özelliği de kapatmak istiyorsanız Menü > Smart Hub > Kullanım Koşulları > SyncPlus ve Pazarlama > SyncPlus kısmına girip Devre Dışı Bırak özelliğini uygulayabilirsiniz.

Vizio Akıllı TV’lerde Gizlilik Ayarı

Bir Vizio akıllı televizyonunuz varsa, Menü > Ayarlar > Akıllı Etkileşim Özellikleri ya da Otomatik İçerik Tanıma’ya girip veri toplama işlevlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Aynı zamanda Sistem > Yönetici > Akıllı Etkileşim veya Menü > Sistem > Yönetici > Görüntülenen Veriler’e girip açık olan seçenekleri kapalı olarak işaretleyebilirsiniz.

Fazla değil; birkaç hafta evvel Şubat 2017’de Vizio, kullanıcı bilgilerini ne zaman ve nasıl topladığını ifşa edemediği için Amerikan Federal Ticaret Komisyonu’na 2.2 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Ve daha da korkuncu ise Vizio’nun kullanıcılarının televizyon ekran görüntülerini Otomatik İçerik Tanıma Yazılımı ile birlikte kaydettiği ve televizyon sahibinin müsaadesi olmadan görüntüleme geçmişlerini kaydettiği tespit edildi.

LG Akıllı TV’lerde Gizlilik Ayarı

Sizi iyice paranoyaklaştırmak değil amacımız. Ancak şu da bir gerçek ki LG televizyonlar da bağımsız izleme / takip yazılımları içeriyor. Ancak bu yazılımlara verilen isimler diğerlerinden farklı.

WebOS TV’lerde Ayarlar > Genel > Bu Televizyon Hakkında > Kullanıcı Sözleşmeleri bölümüne gidip Bilgileri Görüntüleme, Kişisel Reklamcılık ve/veya Sesli Bilgilendirme özelliklerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Eski bir LG marka televizyonunuz varsa; Ayarlar > Seçenekler > LivePlus’ı tıklayın ve seçeneği Kapalı duruma getirin. Bazı LG TV modelleri izleme alışkanlıklarınızı kaydedebilir, biriktirdiğiniz içerik kütüphanelerini takip edebilir.

2013 senesinde LG marka akıllı televizyonların, gizlilik ayarlarından Açık veya Kapalı olarak ayarlanıp ayarlanmadığına bakmaksızın kullanıcısının tüm verilerine erişebildiği tespit edilmişti. Bu konunun gündeme gelmesiyle LG, bu seçenekleri Kapalı olarak işaretleyen tüketicisinin özel bilgilerini almayı kestiğini açıklamıştı.

Sony Televizyonlarda Gizlilik Ayarı

Ana Sayfa > Ayarlar > TV – Hakkında > Hukuki Bilgi > Görünüm > Gizlilik Politikası‘na gidin ve cihazın Sony’nin sunucularına bilgi göndermesini önlemek için bu politikayla aynı görüşte olmadığınıza dair gerekli tercihleri işaretleyin. Eski Sony televizyonlarda bunun yerine Yükleme Verilerini Devre Dışı Bırak’ı seçebilirsiniz.

Son olarak…

Yukarıdaki yönlendirmeleri takip ederek gizlilik ilkelerini ve diğer kullanıcı sözleşmelerini kaldırmanız/ değiştirmeniz durumunda, otomatik yazılım güncellemelerini devre dışı bırakıyor olabilirsiniz. Televizyonunuz için yayınlanan yeni güncellemeleri belirli periyotlarda kendiniz takip edebilir ve manüel olarak güncelleyebilirsiniz.

Ayrıca Hulu, Amazon Video, BluTV ve Netflix gibi hizmetler, kullandığınız platform ne olursa olsun izleme alışkanlıklarınızı takip ediyor. İzlediğiniz içeriklerin başlıklarını tek tek silebiliyorsunuz tabi. Dolayısıyla sistem, size bu içeriklere benzer içerikler önermekten vazgeçiyor. Ancak şundan emin olmalısınız ki bu veriler sonsuza dek yok olmuyorlar. Hangi içeriği ne kadar süre boyunca izlediğiniz, neyi aratıp neye tıkladığınız gibi kişisel verileriniz, reklam verenlere daha gerçekçi bir hedefleme yapılabilmesi adına sistemde kayıt altında tutulabiliyor.

Gerçekçi olmak gerekirse kullanıcı takip yöntemlerinden daima kaçmak, bu sistemleri kullandığımız müddetçe mümkün değil. Dolayısıyla, en azından toplanan verilerin ve nereye gittiğinin farkında olmak önemlidir. Verileriniz başka bir yere gönderiliyorsa, şifrelenmiş olduklarından emin olmanız gerekir. Reklam verenleri düşman olarak görmekten ziyade bilgi korsanlarından kaçınmaya çalışmak, bir tüketici olarak nihai hedefiniz olmalı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı